top of page

Historie jabloneckého plavání

Plavecký klub vznikl pod vedením závodníka evropského formátu Josefa Maitnera a hlavičkou Sokola v roce 1948. 

Plavci ve svých prvopočátcích trénovali na veřejných koupalištích na Nové Vsi, v Lučanech, v Janově nad Nisou, v Tanvaldě, ve Vrkoslavicích. V zimních měsících se připravovali v městských lázních v bazénu o rozměrech 15 x 6 metrů. V roli plavčíka působil trenér oddílu Dresler. Dalšími osobnostmi tehdejší doby byli pánové Král, Švarc, Školník a bratři Hnisové. Největší osobností té doby byl Josef Maitner, který se staral o chod klubu, učil plavat děti a sám závodil.
Vzhledem k tomu, že krytých bazénů bylo v tehdejším Československu poskrovnu, závodilo se převážně v létě na koupalištích. Závody byly vypisovány na tratích do sta metrů. V městských lázních se závodilo také a to dost kuriózně. Do 15 metrového bazénu se vkládala dřevěná deska, která ho zkracovala na 12,5 metru, čímž tratě dosáhly oficiální závodní délky 100 m.

V padesátých letech přišli trenéři Václav Vrkoč a Josef Čumpelík a oddíl přešel pod komunální podnik města Jablonce nad Nisou. V roce 1953 se konal první ročník dnes již tradičního závodu Přes jabloneckou přehradu a díky tomu je dnes nejdéle pořádaným závodem na otevřené vodě v ČR. Na konci šedesátých let přešel oddíl pod hlavičku Bižuterie. Začal zde působit Alois Fistr, Josef Lejsek, Luboš Hanč a plaveckými osobnostmi této doby se stali Dana Fistrová a Josef Mužíček.

V sedmdesátých letech začínají v oddíle trénovat Jiří Hušek, Karel Pošmourný, Josef Mužíček a Jiřina Sůvová. V té době jezdí oddíl stále na závody na otevřené vodě, ale již se pomalu začínají někteří plavci prosazovat i mezi oddíly, které mají regulérní bazén (krytý 25 nebo 50 metrů).

Mezi nejvýraznější závodníky patřili Ivo Danilevič, který ve svých 14 letech byl dokonce držitelem Československého rekordu na 50 VZ. Hana Poskočilová, která společně s Ivošem odešla do vrcholového plaveckého střediska v Praze za lepšími podmínkami, držela seniorské rekordy na prsařských tratích.

V polovině osmdesátých let se předsedou stává Josef Lejsek a nejlepšími plavci, kteří přivážejí medaile z mistrovských soutěží jsou Markéta Votrubová a Milan Duschka. Za zmínku stojí to, že se stále trénuje v městských lázních na 15 metrovém bazénu.

V roce 1987 je v Jablonci dokončen krytý plavecký bazén s osmi drahami. Velkou zásluhu na postavení plaveckého bazénu v Jablonci má i člen oddílu Karel Pošmourný. V době komunismu, kdy se vše centrálně plánovalo, přesvědčil povolané, že je Jablonec tím pravým městem pro nový bazén (na úkor dalších měst v ČSSR).

V témže roce se v jabloneckém bazénu konalo první Mistrovství Československa na krátkém bazénu.

 

Na přelomu devadesátých let došlo k některým změnám ve vedení oddílu – předsedou se stal Luboš Hanč, přicházejí mladší trenéři: Dana Nováková, Vlaďka Vacková, Jarda Bojko, Jan Grus. S tím, že plavci mají optimální podmínky pro trénování přicházejí i výsledky. Medaile z mistrovských soutěží žactva a dorostu získali Kristýna Rýžáková, Eva Tomešová, Pavla Sůvová, Klára Grusová.

Družstvo žen postoupilo do finále soutěže družstev České republiky, které se konalo v Jablonci. Do dnešního dne je jejich osmé místo nejlepším umístěním v soutěži družstev.

V roce 1999 přebral funkci trenéra a předsedy oddílu Tomáš Janata. Když byl bazén v roce 2000 uzavřen, jezdili plavci do Liberce a ti nejmladší trénovali v malém bazénu v atletické hale. Díky tomu klesla členská základna a ubylo i trenérů. Oddíl to ale posílilo. Na úkor kvantity  přišla kvalita. Martina Nováková a Ondřej Vávra byli zařazeni do širšího výběru mládeže České republiky. Do české juniorské reprezentace se dostala Romana Gaalová. Medaile i mistrovských soutěží přivážejí sourozenci Zuzana a Petr Hubení, Ondřej Vávra, Lenka Morávková, Kateřina Lukešová, Roman Čejka a Jan Profeld. Vít Machačka je vybrán jako zástupce sportující mládeže na Olympijské hry do Atlanty.

 

V současné době se plaveckému oddílu velmi daří, stále se soustředí na výchovu především mladých plavců. Důvodem je odchod starších plavců na vysoké školy všude po ČR, kde se i nadále věnují závodnímu plavání.

Pod vedením Štěpána Matka se několikanásobnou českou mistryní žen a držitelkou tří mládežnických rekordů stala Tereza Grusová. Dalším jabloneckým plavcem, který drží žákovský rekord je Jakub Bursa. Ten přešel za lepšími podmínkami do Liberce (50 metrový bazén) a nyní je držitele rekordu ČR na 200 PZ mezi dospělými.

Dnes patří naši plavci mezi nejlepší v ČR díky vedení Kláry Klápšťové. Její svěřenkyně Veronika Grusová patří do juniorské reprezentace a hned 4 kluci ročníku 2008 pak do širšího výběru.

Vašek Resl, Šimon Danilevič, Šimon Fichtner a Tobias Merker vyhrávají na olympiádě mládeže v roce 2022 obě štafety, Verča pak přidává 4 zlaté medaile. Zdeňka Janatová, Ondřej Grus jsou další, kteří jsou nadějí jabloneckého plavání.

Fotografie z akcí a závodů jsou uloženy na 

bottom of page